Hemen Ara

Bize Ulaşın
0 [530] 051 73 81

Tesisat Nedir? Su Tesisatında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Tesisat Nedir? Su Tesisatında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Tesisat Nedir?

Kelime anlamına baktığımızda belirli bir işi gerçekleştirmeye yönelik gerekli malzemelerin uygun bir şekilde döşenmesine tesisat adı verilir. Örneğin tesisat nedir dendiğinde akla ilk gelen cevaplardan biri olan elektrik tesisatı, elektriğin istenildiği gibi kullanılabilmesi için gereken ekipmanların uygun bir şekilde yerleştirilmesi demektir. Bu noktada su tesisatı da su kaynağından pompalanan suyun istenilen şekilde kullanılıp tekrar doğaya geri dönmesini sağlayan sistem ve ekipmanların uygun bir şekilde döşenmesiyle kurulur.

Su Tesisatı Nedir?

Evimizin olmazsa olmaz ihtiyaçlarından birisi de tartışmasız sudur. Gerek mutfakta gerekse banyoda su olmadan bir yaşam hayal bile edilemez. Üstelik bu alanlarda hem temiz suya hem de temiz suyu kirlettikten sonra bu atık sudan kurtulmaya ihtiyaç duyarız. İşte bütün bunlar su tesisatı sayesinde gerçekleşir. Dolayısıyla yaşamımız için hayati önem taşıyan su tesisatının bakım ve onarımı da aynı derecede önem arz eder. Sağlıklı, temiz bir yaşam için tesisatın düzenli bakımı ve doğru kullanımı asla ihmal edilmemesi gereken hususlardandır.

Su tesisatı kaça ayrılır?

Su tesisatı temiz su tesisatı ve pis su tesisatı olarak ikiye ayrılır. Temiz su tesisatı kaynaktan alınan temiz suyun ev içerisinde kullanılmasını sağlarken pis su tesisatı da kullanılan bu suyun boşaltılması ve dışarı atılmasını sağlar. Tüm bu süreçte başrol oynayan borular ve buna bağlı sistemler sıhhi tesisat olarak adlandırılır.

Su tesisatında ne gibi sorunlar oluşabilir?

Tesisat hattının döşenmesindeki işçilik hataları veya kalitesiz malzeme kullanımı, söz gelimi tesisat borularının yanlış bağlanması veya klozet montajının titizlikle yapılmaması tesisatla alakalı sorunlar yaşamanıza neden olabilir. Su tesisatına olan sürekli ihtiyacımız tesisat malzemelerini çok sık kullanmamıza ve dolayısıyla tesisatı oluşturan boruların eskimesine veya tıkanmasına neden olabilir.Örneğin, inorganik atık maddelerin pis su tesisatına karıştırılması, rutin temizlik ve bakım işlemlerinin yapılmaması tıkanıklık probleminin en belirgin sebeplerindendir. Bahsettiğimiz yollarla oluşabilecek su kaçakları sizin faturanıza olumsuz olarak yansıyacakken oluşabilecek tıkanıklıklar da istenmeyen görüntülere sebep olabilir. Yukarıda kısaca detaylandırılan problemlerden bir kısmı inşaat aşamasındaki yanlışlıklardan kaynaklanırken bir kısmı da kullanıcıların yani bizlerin hatalarından oluşur.

Uzun ömürlü bir su tesisatının sırrı nelerdir?

Yukarıda da bahsedildiği gibi bu noktada su tesisatının kurulum aşaması çok büyük önem taşımaktadır. Boruların döşenmesinden, klozet ve küvet montajına kadar her aşama standart kalitede ürünlerle ve titizlikle yapılmalıdır. Öte yandan sağlıklı işleyen bir sistemin bizler tarafından doğru kullanılması su tesisatlarının ömrünü arttıracaktır. Örneğin inorganik maddelerin çöpe atılması, tıkanıklık yaratabilecek organik maddelerin düzenli olarak temizlenmesi doğrudan kullanımımızla ve bizlerle ilintilidir. Bunun dışında tamirat sırasında niteliksiz bir tesisatçı da su tesisatınıza ciddi hasarlar verebilir. Oluşacak masraflardan kaçınmak adına yapılan yanlış seçimler, sizlere daha çok masraf çıkaracaktır.

Bize Ulaşın
0 [530] 051 73 81

Bu sitedeki Ateş Tesisat ait hiç bir görsel her ne sebeple olursa olsun, kaynak gösterilerek dahi kopyalanamaz, çoğaltılamaz, basılı yada internet ortamında yayınlanamaz. Sitedeki ürünler ve görseller Ateş Tesisat ticari malıdır hiç bir amaçla bu görseller Ateş Tesisat izni olmaksızın kullanılamaz. , , , , , , , . Ateş Tesisat haber vermeksizin sitede sunduğu ürün ve hizmetlerde değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Ateş Tesisat tarafından yazılı olarak teyit edilmeyen kampanya, tasarım, hizmet, ürün ve fiyatlar geçerli değildir.

Copyright © 2017 Ateş Tesisat | Tüm hakları saklıdır. | Design By Cogen® Yazılım